Popularny: 1000 odsłonInformacje3 października 2019, 10:22,

Wicemistrzyni Olimpijska i Mistrzowie Świata gośćmi jubileuszu w Pacynie


Udostępnij 20
Co roku jesienią mała szkoła w Pacynie koło Gostynina obchodzi swoje święto – Piknik Olimpijski im. Janusza Kusocińskiego

Luiza Złotkowska, dwukrotna medalistka olimpijska w łyżwiarstwie szybkim z Vancouver i Sochi oraz Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski - złoci medaliści mistrzostw świata w Linzu z sierpnia tego roku w wioślarstwie wraz z ich trenerem Wojciechem Jankowskim byli gośćmi corocznego święta Szkoły w Pacynie.Co roku jesienią mała szkoła w Pacynie koło Gostynina obchodzi swoje święto – Piknik Olimpijski im. Janusza Kusocińskiego. Przez wiele lat organizowany był wraz z biegami przełajowymi, na które przybywała młodzież z całego regionu, ostatnio formuła zmieniła się, na spotkanie z mistrzami sportu w otoczeniu dzieci ze szkoły.

Czterdziesta rocznica Święta Szkoły, która złożyła się razem z 100. rocznicą utworzenia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, była okazją do wspomnień. Główny organizator – Andrzej Matuszewski – wraz z dyrekcją i kadrą pedagogiczną zaprosili byłych swoich wychowanków i wychowanki, reprezentantów szkoły z Pacyny, którzy przez 40 lat odnosili sukcesy w najróżniejszych dyscyplinach sportu.

Jednak główną atrakcją było spotkanie z Mistrzami – Luizą Złotkowską oraz Mikołajem Burdą, Mateuszem Wilangowskim i Wojciechem Jankowskim. Goście złożyli autografy na fladze olimpijskiej oraz wpisali się do pamiątkowej księgi szkolnej.

Luiza Złotkowska (wraz z Katarzyną Bachledą-Curuś, Katarzyną Woźniak i Natalią Czerwonką) wywalczyła srebrny medal bieg drużynowy kobiet na dystansie 2400 m na Igrzyskach Olimpijskich w rosyjskim Sochi w 2014 roku oraz w tej samej konkurencji brązowy medal na Igrzyskach w kanadyjskim Vancouver cztery lata wcześniej. Pochodzi z Milanówka pod Warszawą a jej początki są bardzo podobne do tych, które wykreowały wielu mistrzów – pochodzi z małej miejscowości, jak właśnie Pacyna i zauważony został w porę jej talent przez odpowiednie osoby:

Przeczytaj też: Parafia w Szczawinie Kościelnym świętowała 100-lecie istnienia [ZDJĘCIA]

- Zaczynałam od jazdy na łyżwach „figurówkach”, na stawach koło domu. Gdy miałam 9 lat, pewnego dnia mój nauczyciel wuef-u zauważył mnie, małą dziewczynkę, która nieźle jeździ na łyżwach i zapytał, czy nie chciałabym jeździć na panczenach. Nie wiedziałam co to jest, ale się zgodziłam. Pojechałam z grupą dzieci autobusem do Warszawy na tor Stegny. Już sama podróż do Warszawy była frajdą, lecz byłam już bardzo nią samą a jeszcze był trening – wspomina Luiza Złotkowska.

- Gdy założyłam te panczeny, to co chwila lądowałam na lodzie, zimno, mróz śnieg, nogi i ręce poobijane. Miałam już dosyć. Przez dwie i pół godziny przejechałam dwa i pół okrążenia, czyli 1000 metrów. Dziś mój rekord na tym dystansie to 1 minuta 15 sekund – dodaje z uśmiechem Złotkowska.

Dziś Luiza Złotkowska po sezonie 2017/18 i występie na Igrzyskach Olimpijskich w Peyonchanng, gdzie zajęła 7. miejsce w drużynie i 9. indywidualnie, nie startuje już na lodzie ze względu na problemy ze zdrowiem. Natomiast udziela się w sporcie, będąc reprezentantem zawodników w POLADA – Polskiej Agencji Antydopingowej oraz działa w lokalnej społeczności, będąc radną Rady Miejskiej w Grodzisku Mazowieckim.

Podobnie w młodym wieku zaczynali tegoroczni Mistrzowie Świata w wioślarstwie z austriackim Linzu - Mikołaj Burda i Mateusz Wilangowski – którzy wywalczyli złoto w konkurencji czwórka bez sternika. Obaj pochodzą z Kruszwicy, reprezentują lokalny klub Gopło.

Pierwszy z nich to doświadczony, 37-letni zawodnik, startował już na czterech Igrzyskach Olimpijskich i wybiera się na piąte – do Tokio w 2020 roku, zaś dla drugiego – 28-letniego - będzie to drugi start na olimpiadzie. Obaj celują w medal, choć jak wiadomo, w sporcie faworyt nie zawsze wygrywa.

Nad formą i przygotowaniem czuwa ich trener, płocczanin Wojciech Jankowski, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy z 1980 roku, dla którego była to już druga wizyta jako gość Święta Szkoły w Pacynie (poprzednio w 1992 roku).

W spotkaniu z mistrzami, dzieci miały okazję otrzymać autografy i zrobić zdjęcie, potrzymać i obejrzeć prawdziwe medale olimpijskie Luizy Złotkowskiej oraz wioślarskich mistrzów, poćwiczyć na wioślarskich ergometrach czy spróbować swoich sił w grach zespołowych.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Piotr Mrówka

Napisz komentarz

Komentarze

Ryszard, 3 października 2019
Jankowski medal zdobył na IO Barcelona 92...

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie