Informacje12 października, 09:28,

Od stycznia kolejne podwyżki. Zdrożeją papierosy i alkohol

Od stycznia kolejne podwyżki. Zdrożeją papierosy i alkohol

Resort szacuje, że tylko w 2023 r. z tego tytułu wpływy do budżetu państwa zwiększą się o blisko 4,5 mld złotych

Ministerstwo Finansów zdecydowało o podwyższeniu akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Podało także konkrety – ile trzeba będzie wydać więcej w sklepach.Zmiany mają wejść w życie już 1 stycznia 2022 roku i nie będzie to jedyna podwyżka akcyzy. Według zapowiedzi Ministerstwa Finansów stawki mają rosnąć co roku. Danina dotycząca alkoholu etylowego, piwa i wina w nowym roku wzrośnie o 10 procent, a następnie – do 2027 roku – o kolejne 5 procent co 12 miesięcy. Wzrośnie także akcyza na papierosy i inne wyroby tytoniowe – o 10 procent i o taką wartość będzie szła w górę co roku.

Resort szacuje, że tylko w 2023 r. z tego tytułu wpływy do budżetu państwa zwiększą się o blisko 4,5 mld złotych. Ministerstwo dodaje także, że trudno jest dokładnie przewidzieć reakcję rynku i konsumentów na podwyżki, bo te na pewno nastąpią. Dlatego może się okazać, że wpływy fiskalne mogą być niższe, bo spadnie spożycie alkoholu i sprzedaż wyrobów tytoniowych.

Ceny w górę
MF podało także kwotową wartość podwyżki. W 2022 roku ceny wzrosną (według stawki akcyzowej) następująco:
    • wódka (40 proc. alkoholu) 0,5 litra – 1,5 zł,
    • wino 0,75 litra – 16 groszy,
    • piwo 0,5 litra – 6 groszy,
    • paczka papierosów – 30 groszy,
    • tytoń podgrzewany – 1 zł.Podwyżka nie obejmie cydru i perry do zawartości alkoholu do 5 procent. Ministerstwo tłumaczy, że podobne stawki fiskalne na alkohol obowiązują w wielu innych krajach Unii Europejskiej, a obecnie takie produkty w Polsce są jednymi z najtańszych na wspólnotowym rynku.

- Zgodnie z danymi Eurostatu, ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii - podał w komunikacie resort.

autor/źródło: Redakcja gostynin.info

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Grek, 15 października
J....c pis I sie nie badz czas myśleć co z tym rządem a nie.lamentowac to nic nieda..czas by Polska się obudzila
201604, 13 października
Ha , sklep Netto nie czeka do stycznia .Olej kujawski z 7,79 zł zmienił na 10 zł już w pażdzierniku.
wróciłem, 12 października
Zaczepka chamska, ale odpowiem. Proszę aby szanowna ona wzięła kalkulator i policzyła ile już straciła na inflacji. Jeśli z matematyki, a zwłaszcza obliczeń procentów nie było kłopotów, to sobie poradzisz. Rozmawiajmy o faktach, bez inwektyw. Chociaż od zwolenników PiS trudno tego oczekiwać.
Dodaj ogłoszenie