Popularny: 3800 odsłonInformacje20 września, 16:46,

Przerażające dane. Gmina Pacyna wyludnia się na potęgę

Przerażające dane. Gmina Pacyna wyludnia się na potęgę
źródło foto: Wikipedia

Gmina Pacyna ma najwyższy w Polsce wskaźnik wyludnienia

Serwis tuwartomieszkac.pl na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 rok opracował ranking najbardziej wyludniających się i starzejące polskich miast i gmin. Czołowe miejsce w klasyfikacji zajmuje Gmina Pacyna.Jak tłumaczy Jacek Krzemiński autor opracowania, zestawienie zostało oparte na dwóch parametrach: przyroście naturalnym będącym różnicą liczby urodzeń i zgonów w przeliczeniu na każde 1000 mieszkańców, oraz saldzie migracji, które oblicza się odejmując napływ mieszkańców do danego miasta/gminy od ich odpływu na każde 1000 mieszkańców.. 

Niechlubne pierwsze miejsce w zestawieniu najszybciej wyludniających się i starzejących polskich miast i gmin w Polsce zajmuje Gmina Pacyna. Przyrost naturalny w gminie jest ujemny i wynosi - 22,3 na 1000 mieszkańców. Saldo migracji w 2020 roku wyniosło - 4,6 na 1000 mieszkańców.

W skali całego kraju przyrost naturalny w ubiegłym roku wyniósł -3,2 a saldo migracji +0,1.

Zobacz pełne zestawienie: Najbardziej wyludniające się i starzejące polskie miasta i gminy – zestawienie

autor/źródło: Redakcja

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Wampir, 23 września
Jak Była Spółdzielnia to było co robić a po upadku to ludzie albo uciekli za pracą albo poumierali... Za 50 lat zostaną same budynki... Pytanie tylko czy można coś z tym zrobić?
Sędzia Sprawiedliwy!, 21 września
A może to wina mieszkańców gminy, dużą grupa to nygusy, którym nie chce się włożyć odrobiny wysiłku, żeby iść do pracy, tylko lepiej do gminy po zasiłeczki... A urzędnicy mają związane ręce, bo jak nygusy przyjdą że 800 zł nie ma na osobę w gospodarstwie domowym to muszą dać... I tak przejadane są pieniądze gminy przez nygusy!!!!! Reszta cierpi, bo zamiast środki na unowocześnianie gminy, to kasa musi być na pseudobiednych mieszkańcow!
Alex, 21 września
Naturalny proces. Pacyna to głównie rejon rolniczy. A postęp doprowadził że małe gospodarstwa przejmowane są przez większych rolników. Stąd odpływ mieszkańców. Poza tym Pacyna usytuowana jest dość daleko od większych miast stąd mało atrakcyjny teren do zamieszkania. Trzeba się liczyć z dalekim dojazdem do pracy.
Dodaj ogłoszenie