Popularny: 1100 odsłonInformacje7 października, 16:15,

Młodzież ogłosiła Czarny Tydzień. Nie chcą by Ministrem Edukacji został Przemysław Czarnek

Młodzież ogłosiła Czarny Tydzień. Nie chcą by Ministrem Edukacji został Przemysław Czarnek

Do protestu przyłączyli się nauczyciele oraz naukowcy

W poniedziałek organizacja Młodzi Nowocześni ogłosiła Czarny Tydzień. Akcja ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec nominacji Przemysława Czarnka na nowego szefa resortu Edukacji. "Nie ma naszej zgody, aby ministrem dla wszystkich uczniów i studentów został człowiek o mentalności z poprzedniej epoki. Dlatego w geście protestu namawiamy do czarnego ubioru w szkołach i na uczelniach. Czarnek ministrem to powód do żałoby dla całej oświaty!"- czytamy na fanpage'u organizatorów protestu.

Zaprzysiężenie Przemysława Czarnka było zaplanowane na poniedziałek (5 października br.), jednak za względu na zakażenie polityka koronawirusem zostało ono przełożone na inny termin.

Zdaniem uczestników akcji, mianowany na ministra Czarnek głosi poglądy spłycające rolę kobiet jedynie do rodzenia oraz wychowywania dzieci. Polityk twierdzi także, że osoby LGBT nie są równe "normalnym ludziom".

Do protestu oprócz uczniów w całej Polsce włączyli się nauczyciele, a także naukowcy.

Do prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego został skierowany list otwarty podpisany przez ponad pracowników naukowych z polskich i zagranicznych. Autorzy w piśmie podkreślają, że Przemysław Czarnek nie spełnia merytorycznych oraz etycznych wymogów niezbędnych do sprawowania tak ważnej funkcji.

Poniżej treść listu:

"Wyrażamy zaniepokojenie decyzją o zamiarze powołania na stanowisko Ministra Edukacji i Nauki Pana Posła dr. hab. Przemysława Czarnka. Kandydat na to stanowisko wielokrotnie w publicznych wypowiedziach okazywał brak szacunku dla godności człowieka w odniesieniu do osób należących do mniejszości, w szczególności osób LGBT.

W czerwcu br., podczas debaty na antenie TVP nt. osób nieheteronormatywnych, dr Czarnek powiedział: 'skończmy słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. Ci ludzie nie są równi ludziom normalnym'. Niepokój muszą budzić także głoszone przez dr. Czarnka poglądy dotyczące wspólnej polsko-żydowskiej historii, szczególnie w odniesieniu do jej najtragiczniejszych kart, i niezrozumiałe wypowiedzi na temat Muzeów – Miejsc Pamięci, z których nigdy się nie wycofał. Czarnek do protestujących przeciwko jego nominacji: nie lękajcie się.

Trudno nam zrozumieć, dlaczego osobie prezentującej wspomniane wyżej poglądy powierza się kierowanie urzędem, na którym spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie programu oświaty i wychowywanie milionów polskich uczniów. Zadaniem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy, ale także wychowywanie młodych ludzi do zgodnego życia w społeczeństwie, wpajanie im takich zasad, jak szacunek dla drugiego człowieka – także tego, który różni się od większości. Uważamy, że jedną z kluczowych kompetencji, jakie powinny charakteryzować osobę odpowiedzialną za system edukacji, jest poszanowanie ludzkiej godności i różnorodności, przekonanie o równości wszystkich w prawach i obowiązkach oraz wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, także gdy jest ona rezultatem nienawiści wobec inności.

Dotarła do nas wiadomość, że p. dr Przemysław Czarnek otrzymał dodatni wynik testu na koronawirusa. Szczerze życzymy Panu Doktorowi szybkiego powrotu do zdrowia."

autor/źródło: Redakcja Gostynin.info / grafika: Radio Zet, Gazeta Nowodworska

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Komentarze

Belferka, 9 października
Społeczność wielu szkół szczerze sobie zasłużyła na ministra typu R. Giertycha. Z kolei prof. P. Czarnek nie zasłużył sobie na użeranie się z tym całym lewactwem.
obatel, 9 października
TAK CHCE " WIELKI " CAR . a my nie mamy nic do gadania . BO ON MÓWI : WYBRALIŚCIE TO MACIE !!!!!! DO PRZEMYŚLENIA
201604, 9 października
Widać,że to nieokrzesany kołtun pozbawiony empatii . Jego bronią krzyk i przemoc słowna. Takiego ministra w szkole nie potrzeba.
Dodaj ogłoszenie