Informacje27 lipca, 09:34,

Mazowiecki portal turystyczny zawitał do Pałacu w Sannikach


Kamper "Mody na Mazowsze" zagościł w Sannikach

Autorzy serwisu "Moda na Mazowsze", portalu turystycznego prezentującego najciekawsze miejsca w województwie mazowieckim, odwiedzili Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach.Przypomnijmy, że kilka tygodni temu kamper serwisu dotarł również do Gostynina, Bohaterem artykułu był wtedy Zamek Gostyniński.

Zespół pałacowo-parkowy w Sannikach

Niedaleko Warszawy i Łodzi, jeszcze bliżej Płocka i Łowicza oraz Sochaczewa, leżą Sanniki. Z racji historycznych zaszłości wpisują się one w dwa istotne trakty turystyczne – Szlak Chopinowski i Szlak Książąt Mazowieckich. Pałac w Sannikach jest jedynym obiektem na Mazowszu związanym z Fryderykiem Chopinem, który nigdy nie był rekonstruowany, a poddany został jedynie kompleksowej rewaloryzacji.

Ciekawe historie

Chopin w Sannikach

Udokumentowane związki jednych z właścicieli pałacu z Fryderykiem Chopinem, zapewniają mu poczesne miejsce na trasie Szlaku Chopinowskiego. Kompozytor spędził w Sannikach dwa wakacyjne miesiące roku 1828, tu grał i komponował. W jednym z pokoi stoi fortepian z 1820 roku, którego klawiatury najprawdopodobniej dotykały palce Chopina.

Koncerty chopinowskie

Od przeszło 35 lat w sannickim pałacu w każdą pierwszą niedzielę miesiąca organizowane są koncerty chopinowskie, którym towarzyszy recytacja poezji w wykonaniu znanych polskich aktorów. Później goście przechodzą na piętro pałacu, gdzie odbywa się otwarcie wystawy malarstwa, czasem fotografii, grafiki lub rzeźby. We wszystkie pozostałe niedziele czerwca, lipca i sierpnia Europejskie Centrum zaprasza na bezpłatne koncerty plenerowe. W parkowych alejkach są również eksponowane wystawy – związane najczęściej z ważnymi postaciami i datami w historii Polski, ale i samych Sannik.

Mazowieckie opowieści

Zespół Pałacowo-Parkowy to miejsce, gdzie historia i kultura ściśle się zazębiają, tworząc wyjątkowy klimat. Pałac w Sannikach i dobra ziemskie z nim związane kilkukrotnie na przestrzeni wieków zmieniały właścicieli. Począwszy od książąt mazowieckich poprzez króla, szlachtę, ziemian aż do końca II wojny światowej znajdowały się w rękach prywatnych właścicieli. Istotne w historii Polski wydarzenia, jak powstania listopadowe i styczniowe czy obie wojny światowe miały wpływ na historię Sannik, a tym samym i pałacu. Walory historyczne, wyjątkowe polichromie z końca XVIII i połowy XIX wieku oraz sentymentalne pamiątki po największym polskim kompozytorze sprawiają, że Sanniki są ważnym elementem szlaków turystycznych, zarówno polskich, jak i wielu zagranicznych.

W 2011 roku, podczas kompleksowej rewaloryzacji Zespołu Pałacowo-Parkowego, odsłonięte zostały fragmenty fundamentów XVII – lub XVIII -wiecznego dworu drewnianego. Wiele wskazuje na to, że pod nimi mogą znajdować jeszcze starsze struktury – nawet z XIV czy XIII wieku. Podczas prac ziemnych natrafiono na narożnik fundamentu oraz fragment podstawy pod piec i elementy ceglanej posadzki wokół niego. Teren został zabezpieczony przed niepożądanym wpływem czynników zewnętrznych, a badania archeologiczne zostały wznowione przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie w 2017 r.

Odsłonięto fundamenty zewnętrzne XVII-wiecznego dworu, na które składa się ponad 300 kamieni o różnych wielkościach. Wewnątrz obrysu dworu w centralnej części zachował się fragment ceglanej posadzki. W północno-wschodniej części dworu odkryto bruk z nieociosanych kamieni polnych, w środkowej kamienno-ceglaną strukturę, otoczoną przepalonymi elementami drewnianymi oraz gruzem ceglanym. Jest to prawdopodobnie fundament pieca kaflowego lub komina. Znalezionych zostało również ponad 4.500 zabytków takich, jak fragmenty naczyń glinianych, kafli piecowych oraz przedmiotów metalowych. Do najciekawszych zabytków należy zaliczyć monety, wśród których jest szeląg ziem pruskich (1528) Zygmunta I Starego. Dwie monety oraz nieliczne fragmenty naczyń ceramicznych datować można na wiek XV. Najbardziej zaskakującym znaleziskiem są dwa obiekty, w których odkryto przedmioty krzemienne oraz diagnostyczne fragmenty naczyń, pochodzące z okresu późnego neolitu, najprawdopodobniej powiązane z Kulturą Amfor Kulistych.
facebook.com/EkspedycjaPMA.Sanniki

W lipcu 2021 r. ECA w Sannikach otrzymało dofinansowanie na stworzenie wystawy prezentującej wyniki badań archeologicznych na terenie zespołu pałacowo-parkowego.

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: ralf / Moda na Mazowsze

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie