Popularny: 1300 odsłonInformacje28 marca 2017, 14:32,

Geotermia w Gostyninie

Geotermia w Gostyninie


Są szanse, są możliwości. Niedawno obecny minister środowiska p. Szyszko powiedział, że „geotermia to nasza wielka szansa. Przewyższa ona inne rodzaje energii odnawialnej, gdyż jest niezależna od wiatru czy słońca”.W tym akurat przypadku ma rację.

Dobrze wiecie, że Gostynin ma odwiert, ma gorące wody ale nie ma ani ośrodka termalnego, ani ciepłowni geotermalnej. I odnoszę wrażenie, że te tematy są obencie tak trochę po macoszemu traktowane. O ile poprzedni burmistrz dużo mówił na temat term i budowy ośrodka tak obecny burmistrz podchodzi do tego z wielką nieśmiałością.

W Gostyninie mamy bogactwo pod ziemią ale póki co osoby decyzyjne w mieście nie bardzo umieją ten fakt wykorzystać.

Podobno obecny rząd wspiera rozwój geotermii dlatego kujmy żelazo póki gorące. Korzystajmy z tego co dała natura i co może dać tzw. „góra”. Przecież i burmistrz, i minister to jedna „rodzina”. Powinno być zatem o wiele prościej ściągnąć pieniądze do Gostynina na takie przedsięwzięcia.

Uczmy się od lepszych, bierzmy z nich przykład. W Uniejowie ponad 2 tysiące mieszkańców włączonych jest do systemu ciepłowniczego. Mają też ośrodek termalny. Miasto się rozwija, bezrobocie spada. Można? Można.

Środki na geotermię są trzeba tylko wiedzieć gdzie szukać.

Realizację inwestycji geotermalnych wspiera np. program priorytetowy NFOŚiGW pn. Poprawa jakości powietrza, część 1) Energetyczne wykorzystanie zasobów geotermalnych. W jego ramach możliwe jest uzyskanie wsparcia dla realizacji przedsięwzięcia dotyczącego budowy nowej, rozbudowy lub modernizacji istniejącej ciepłowni/elektrociepłowni geotermalnej.

Ponadto, istnieje możliwość uzyskania wsparcia finansowego na realizację przedsięwzięć geotermalnych z innych, krajowych programów pomocowych, a także źródeł zagranicznych m.in. w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2020.

Dziś złożyłam wniosek do Przewodniczącego Rady Miejskiej o zorganizowanie spotkanie radnych, przedstawicieli Urzędu Miasta w temacie planów Gminy Miasta Gostynin w zakresie wykorzystania wód geotermalnych w Gostyninie.

autor/źródło: Agnieszka Korajczyk-Szyperska

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie