Popularny: 1000 odsłonInformacje3 marca, 10:09,

Dyrektor i Ministerstwo Zdrowia odmówili przyjęć; za to spotkają się z prokuratorem?

Dyrektor i Ministerstwo Zdrowia odmówili przyjęć; za to spotkają się z prokuratorem?

Prokuratora wszczęła podstępowanie wobec dyrektora ośrodka KOZZD w Gostyninie

Wydaje się to może i absurdalne, ale jednak prawdziwe. Prokuratura wszczęła postępowanie, czy odmowa przyjęć przez dyrektora Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie dr Ryszarda Wardeńskiego, gdzie fizycznie nie ma już miejsc dla pacjentów, nie była i nie jest złamaniem prawa.O sprawie informuje portal Onet.

Trwa szukanie winnego pogłębiającego się kryzysu w KOZZD w Gostyninie. Przypomnijmy, ośrodek jest przepełniony, obecnie przebywa 91 pacjentów a powinno 60-ciu: https://gostynin.info/.../kozzd-koniec-glodowki-bez.../

Wówczas informowaliśmy, że dyrekcja ośrodka stwierdziła, że więcej miejsc nie ma i do 2024 roku nie będzie przyjęć pacjentów.

Dwóch przestępców zamiast na leczeniu jest już na wolności?

- Okazuje się, że obecnie trwa szukanie winnego pogłębiającego się kryzysu. Kozłem ofiarnym ma stać się uznany psychiatra i równocześnie dyrektor ośrodka dr Ryszard Wardeński. Bo to on, jako szef placówki, zdecydował o nieprzyjmowaniu kolejnych pacjentów – informuje Onet.pl.

W połowie lutego wiceminister sprawiedliwości Michał Woś wskazywał, że jeden przypadek odmowy przyjęcia osoby mogącej – według sądu – stanowić na wolności zagrożenie dla innych ludzi miał już miejsce.

Stąd Prokuratura Krajowa została poinformowana i śledztwo w kierunku niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo ośrodka w Gostyninie „poprzez odmowę wykonania dwóch orzeczeń sądowych o umieszczeniu skierowanych tam osób, działając tym na szkodę interesu publicznego” prowadzi Prokuratura Okręgowa w Płocku. To, że toczy się postępowanie przygotowawcze, potwierdziła Onetowi Iwona Śmigielska-Kowalska, rzecznik Prokuratury w Płocku.

Jednak nie jeden a dwa przypadki odmowy przyjęcia osób skierowanych do ośrodka przez sąd mają być badane. Prawdopodobnie więc byli przestępcy po odbyciu kary zgodnie z prawem są już na wolności.

Ministerstwo Zdrowia broni dyrektora, Prokuratura Ziobry sprawdza

31 stycznia 2021 r. o wstrzymaniu przyjęć do ośrodka przy ulicy Zalesie Ministerstwo Sprawiedliwości zostało poinformowane przez nadzorujący placówkę resort zdrowia. Specjalne pismo w tej sprawie do wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia skierował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

List wiceministra zdrowia jest dowodem na to, że resort wspiera postawę dyrektora Wardeńskiego, że w placówce nie ma miejsc, konieczna jest pilna rozbudowa i pieniądze na nią.

Mimo to działaniom dyrektora KOZZD, którego stanowisko popiera Ministerstwo Zdrowia przygląda się obecnie prokuratura – nadzorowana przez Zbigniewa Ziobrę, a więc szefa Ministerstwa Sprawiedliwości.

Dr Ryszard Wardeński w wypowiedzi dla Onetu zaznacza:

- Ministerstwo od lat nie daje nam pieniędzy na rozbudowę ośrodka, a teraz to ja jestem głównym winowajcą… Non stop prosimy, błagamy o nowe środki i nic. Ponad 90 pacjentów na 60 miejsc, ludzie nie mają gdzie się podziać. To, że ja nie chcę przyjmować kolejnych, nie wynika ze złej woli, tylko z realiów. Nie wiem, jak mam to komentować. To pierwsza taka moja sytuacja w życiu. Jeśli ktoś zechce ukarać lekarza za to, że nie przyjmuje pacjentów do skrajnie przeludnionego ośrodka, to mamy tu do czynienia z jakimś całkowitym ignorowaniem realiów panujących w naszym kraju.

(…) Czasem człowiek ma się ochotę rzucić to wszystko w cholerę i się pożegnać. Wszyscy nam pod górkę robią. A to nie jest nasze wina! Ciągle piszemy pisma, prosimy, apelujemy. Powtarzamy: jest 91 pacjentów na 60 miejsc… I nikt nas nie słucha. Aż stało się tak, jak się stało.

Czy sprawa wydaje się więc być kolejną odsłoną „wojenki” wewnątrz obozu Zjednoczonej Prawicy i pokazania wpływów szefa prokuratury Zbigniewa Ziobry? Czy jednak odmowa przyjęcia pacjentów do KOZZD była złamaniem prawa, czy państwo straciło więc zdolność izolowania od społeczeństwa byłych przestępców?

Sprawę będziemy monitorować.

autor/źródło: Piotr Mrówka
Tematy:KOZZD

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie