Popularny: 700 odsłonInformacje31 sierpnia, 12:12,

100-lecie konsekracji kościoła w Pacynie


Uroczystości setnej rocznicy konsekracji kościoła oraz dożynki parafialne w Pacynie

W dniach 28 i 29 sierpnia w parafii w Pacynie odbyły się uroczystości setnej rocznicy konsekracji kościoła oraz dożynki parafialne.W sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 21:00 w podziemiach kościoła wierni Apelem Jasnogórskim rozpoczęli obchody. W podziemiach kościoła przygotowane zostały wystawy prezentujące: historię kościoła, przydrożne krzyże i kapliczki naszej parafii, prace plastyczne dzieci. Wśród eksponatów na szczególna uwagę zasługiwała drewniana monstrancja wykonana w 1945 roku  przez księdza Edmunda Smolińskiego, która została wypożyczona z Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

W niedzielę, 29 sierpnia, odbyła się uroczysta suma dziękczynna. Koncelebrze przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Andrzej Franciszek Dziuba. W homilii ksiądz biskup nawiązał do historii naszego kościoła, jego konsekrację porównał do wotum dziękczynnego za zakończenie Wielkiej Wojny. Wspomniał również o trudnej pracy rolników, którzy w tym szczególnym dniu dziękowali Bogu za plony. Wieńce dożynkowe przygotowali mieszkańcy: Pacyny, Remek, Podczach, Modela, Kamionki, Przylask, Słomkowa, Janówka, Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Pacyńskiej, grupa 50 plus z Pacyny i Szkoła Podstawowa im Janusza Kusocińskiego w Pacynie.

W procesji z darami oprócz tradycyjnej wody, wina i chleba znalazły się prezenty dla świątyni i proboszcza. Mieszkańcy wsi Kamionka ofiarowali kielich i patenę, pracownicy Szkoły Podstawowej w Pacynie kwiaty, kosz ze słodyczami i makietę kościoła, pani Joanna Hrk ze Stowarzyszenia Twórczego Rozwoju obraz przedstawiający nasz kościół, pracownicy Urzędu Gminy w Pacynie ofiarowali ornat.

Listy gratulacyjne do proboszcza i wiernych skierowali: Starosta Powiatowy, przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej i Wójt Gminy Pacyna. Po nabożeństwie mieszkańcy i goście spotkali się na placu przy kościele na poczęstunku. Był czas na wspólne rozmowy i zabawę.

Ksiądz proboszcz Zbigniew Ciechomski dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tak doniosłej uroczystości.  

Obejrzyj zdjęcia

autor/źródło: Parafia pw. św. Wawrzyńca w Pacynie

Podobało Ci się? Udostępnij!

Napisz komentarz

Dodaj ogłoszenie